CAPITAL REGION SELECT TEAMS ANNOUNCED

Capital Football’s North and South Region Select teams to face the Central Coast Mariners have been finalised, setting the stage for the exciting double-header tomorrow night at Woden Park Enclosed.

The double-header will kick off at 6pm with Capital North Region Select taking on the Mariners, before the South side will have their turn at 7:45pm.

Mariners new coach Paul Okon passed on his congratulations to the selected players, saying he was excited to see Canberra’s footballing talent on display.

““I would just like to say congratulations to the players from Canberra who have been selected to play against the Mariners on Tuesday night,” Okon said.

“There is a raft of football talent in the nation’s capital and this match is an important part of our pre-season.”

Monaro Panthers midfielder Sam Roestbakken is looking forward to the match and the chance it presents to him and other local footballers.

“I am feeling very excited,” he said.

“It is a very good opportunity, and I need to have a good game and make sure they (Mariners) have an eye out for me.”

North Region Coach Luka Udjur is also looking forward to the event, despite a lack of time spent with his side.

“I’m looking forward to the occasion and coaching (the side),” he said.

“We will have tactics … but I really haven’t had much time with the boys so I haven’t been able to put down my footprint on how I would like them to play.”

“But we’ll do our best to be as aggressive and forward-thinking as possible, considering the opponents.”

Tickets for the double-header can be purchased at the gate tomorrow night, with gates opening at 5pm. Early attendance is advised as parking will be limited on-site.

 

North Region Select

Coach: Luka Udjur

Matty GRBESA

Aisosa IHEGIE

Sam SMITH

Dusty WELLS

Belconnen United

Jack GREEN

David JENKINS

Regan WALSH

Gungahlin United

Tim BOBOLAS

Ben BASSER-SILK

Jeremy HABTEMARIAM

Jordan TSEKENIS

Canberra Olympic

Ben GREIG

Adam DE FRANCHESCI

Bradley OLIVERA

Woden-Weston FC

Niko UDJUR

Joshua GULEVSKI

Sam BROWN

Antoni TIMOTHEOU

Canberra United Academy

 

South Region Select

Coach: Miro Trninic 

Marko VRKIC

Joseph BROWN

Ross COSTANZO

Canberra FC

Stephen DOMENICI

Nahuel GUERRERO

Jakob COLE

Michael KITA

Hussain FUREJE

Tigers FC

Daniel FELIZZI

Tony SPASEKI

Sam ROESTBAKKEN

Monaro Panthers

Nikos KALFAS

Andrew SLAVICH

Liam HIGHMORE

Joshua LAGUDAH

Tuggeranong United

Daniel SUBASIC

Thomas KRKLEC

Niko KRESIC

Canberra United Academy